Vojtová metóda
Na základe štúdií liečby detí s detskou mozgovou obrnou z 50. rokov boli identifikované špecifické body, vďaka ktorým je možné stimulovať telo k určitým vrodeným pohybom, a to hlavne tlakom na príslušné citlivé miesta (predovšetkým na okostice kostí a fascie). Okrem samovoľnej pohybovej aktivity dochádza súčasne k fyziologickej aktivácii bránice a svalov brušnej steny, pravidelnému hlbokému dýchaniu, upraveniu tepovej frekvencie, pozitívnej stimulácii nervových centier a celkovému zlepšeniu mentálnej aktivity.
Teoretický podklad Vojtovej metódy
Metóda je založená na znalosti vývoja pohybových vzorcov počas života dieťaťa. Vývoj pohyblivosti (motoriky) človeka je určený geneticky, prebieha úplne automaticky a je pokračovaním vývoja v maternici. Vývojová kineziológia sa zaoberá motorickým vývojom dieťaťa a dáva terapeutovi pravidlá k rozpoznaniu ideálnej hybnosti dieťaťa. Znalosť vývojovej kineziológie je prínosom nielen pre rehabilitáciu pohybových porúch v pediatrii, ale má svoje nezastupiteľné miesto aj v rehabilitácii dospelých. Terapeutický systém V. Vojtu zahŕňa tri modely (polohy na vyvolanie reakcie stimuláciou príslušných bodov):
- model, ktorý sa aktivuje v polohe na bruchu sa nazýva reflexné plazenie
- model aktivovaný z polohy na chrbte sa nazýva reflexné otáčanie
- model aktivovaný z polohy na oboch kolenách sa nazýva 1. pozícia
Prostredníctvom terapeutických modelov reflexného plazenia, reflexného otáčania a prvej pozície a zodpovedajúcich bodov (aktivačných zón) vyvoláva terapeut u pacienta svalovú súhru. Tieto svalové súhry sú identické so svalovou súhrou, ktorú pozorujeme u detí počas ich motorického vývoja vo veku do jedného roka. Cieľom nie je naučiť pacienta sa otáčať či plaziť, ale vyvolať, prípadne obnoviť vrodené svalové vzorce, ktoré umožňujú kvalitný postoj a chôdzu.
zdroj obr.: babyweb.sk
Diagnózy vhodné na terapiu Vojtovou metódou
Pôvodné zameranie metódy na deti do 4 rokov veku sa s úspechom rozšírilo aj na dospelých.
Deti
- Detská mozgová obrna (DMO)
- Fixované asymetrické držanie hlavy (tortikolis)
- Paréza brachiálneho plexu
- Rázštep chrbtice
- Pes equinovarus – konská noha
- Skolióza
- Ortopedické vady hrudníka
- Iné neurologické ochorenia
Dospelí
- Cievna mozgová príhoda
- Periférna paréza
- Bolesti súvisiace s chrbticou
- Skolióza
- Periartritída – bolestivé rameno
- Stavy po úrazoch miechy
- Iné neurologické ochorenia